play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Filmat politikë dominojnë Festivalin e Filmit të Mynihut

today08/07/2024

Background
share close

Një prodhim shumëkombësh që përshkruan në detaje udhëtimin e dy kushërinjve palestinezë që largoheshin nga atdheu i tyre për në Gjermani, mori sot çmimin e bashkëprodhimit në Festivalin e Filmit të Mynihut.

”Regjisori danezo-palestinez Mahi Fleifel “To a Land Unknown” e çon audiencën e tij në një botë në të cilën protagonistët nuk mund të shmangin të bëjnë gjënë e gabuar”, tha juria kur fitoi çmimin CineCoPro prej 100 000 eurosh (108 000 dollarë).

Historia tregon për dy të rinj të bllokuar të detyruar të kalojnë çdo kufi për të arritur ëndrrën e tyre për një jetë të sigurt në Evropë – pa letra dhe pa para.

Franca, Gjermania, Greqia, Holanda, Palestina, Katari, Arabia Saudite dhe Mbretëria e Bashkuar ishin të gjitha të përfshira në prodhim.

Një sërë çmimesh të tjera u ndanë të shtunën, ditën e parafundit të festivalit, me filmin më të mirë ndërkombëtar për një prodhim sllovako-hungarez “An Explanation for Everything” në të cilin një i ri dështon në finalet e tij pasi bie në dashuri, ndoshta për shkak të politikë.

Çmimi CineMasters është 50 000 euro.

Ndër kontributet gjermane, çmimin e audiencës e fitoi produksioni gjermano-sllovak “Führer und Verführer” i Joachim A Lang me Robert Stadlober, Fritz Karl dhe Franziska Weisz.

Ai përqendrohet te ministri i Propagandës naziste Joseph Goebbels, i cili kreu vetëvrasje në vitin 1945.

“Samia” e regjisorit gjerman Yasemin Samdereli, e cila tregon për një grua sprintere somaleze që ëndërronte të merrte pjesë në Lojërat Olimpike, ishte fituese në seksionin ndërkombëtar.

Fituesit e tjerë përfshinin “Simón de la Montaña” nga regjisori argjentinas Federico Luis; “Lars er LOL” nga Eirik Sæter Stordahl nga Norvegjia; “Viet and Nam”, nga regjisori vietnamez Minh Quy Truong; “Sad Jokes” nga Fabian Stumm i Gjermanisë dhe “Petra Kelly – Act Now!” nga regjisorja gjermane Doris Metz. / KultPlus.com

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%