play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: December 2022

402 Results / Page 2 of 45

Background

Aktualitet

Deputetëve të dorëhequr nuk iu takon kompensimi kalimtar

Dhjetë ish-deputetët e Listës Serbe të cilët dhanë dorëheqje më 7 nëntor, nuk kanë marrë pagë edhe për muajin dhjetor. Kompensimi kalimtar i paraparë me Ligjin për të Drejtat dhe Përgjegjësitë e Deputetit, i cili garanton pagë për 12 muaj në rast se nuk ka ndonjë burim tjetër të të hyrave, nuk vlen edhe kur deputetët japin dorëheqje. Në një sqarim të institucionit të Kuvendit, bëhet e ditur se kur […]

today30/12/2022

Aktualitet

Njofton Policia e Kosovës: U hapën dy pikë-kalimet Jarinjë e Bërnjak

Dy pikë-kalimet kufitare, ai në Jarinjë dhe tjetri në Bërnjak, janë hapur sot për qarkullim pas më shumë se dy javë bllokim si pasojë e barrikadave. Kështu kanë njoftuar nga Policia e Kosovës, përmes një komunikate për media. Në njoftim thuhet se barrikadat janë hequr ashtu siç edhe ishin vendosur, çka edhe ka mundësuar hapjen e këtyre dy pikë kalimeve për qarkullim. “Bazuar në informacionet e deritanishme, është bërë largimi […]

today30/12/2022

Sport

Pele u pagua 120,000 dollarë për të lidhur këpucët para ndeshjes për shkak të një grindjeje mes vëllezërve që zotëronin Puman dhe Adidasin

Pele u bë i famshëm për arritjet mahnitëse në fushën e futbollit dhe loja as që fillonte pa lënë gjurmë ai. Pas vdekjes së tij në moshën 82-vjeçare të enjten, janë shfaqur pamjet e një momenti të jashtëzakonshëm nga para çerekfinales së Kupës Botërore, ku Brazili luante kundër Perusë në vitin 1970. Pele qëllimisht u përkul për të lidhur lidhëset e tij pasi u pagua 120,000 dollarë për ta bërë […]

today30/12/2022

Aktualitet

Italia mirëpret heqjen e barrikadave në Veri, ka një thirrje për Kosovën e Serbinë

Ministria e Punëve të Jashtme në Itali e ka mirëpritur heqjen e barrikadave në veri të Kosovës. Sipas kësaj ministrie, Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë duhet të punojnë për forcimin e dialogut. “Heqja e pengesave në veri të Kosovës është një arritje e mëtejshme e punës së kryer në sinergji ndërmjet BE-së, SHBA-së dhe KFOR-it për të ulur tensionet dhe qeveritë duhet të punojnë për forcimin e dialogut […]

today30/12/2022

Aktualitet

Pas PDK-së, edhe LDK e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë

Pas PDK-së, edhe Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur ta dërgojë në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publik, shkruan Reporteri.net. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se ky ligj, në fakt është ligj kundër zyrtarëve publik. Sipas tij, me këtë ligj, partia në pushtet ka vetëm një qëllim: largimin e zyrtarëve dhe zëvendësimin e tyre me militantë që janë të dëgjueshëm. Ai për këtë ka ofruar edhe argumentet e mëposhtme: […]

today30/12/2022

Aktualitet

Mblidhet Qeveria, ndan miliona euro për sektorin energjetik

Në një mbledhje të mbajtur në mënyrë elektronike, Qeveria e Kosovës ka ndarë 37.5 milionë euro për energji elektrike. Siç thuhet në një sqarim të Zyrës së Kryeministrit, 20 milionë euro janë ndarë për KEK-un, ndërsa 17.5 milionë eurot e tjera janë ndarë për KOSTT. “Kërkesën e Ministrisë së Ekonomisë për ndarje të mjeteve buxhetore për siguri të furnizimit me energji elektrike dhe mbrojtje të sistemit energjetik, në vlerë prej […]

today30/12/2022

Aktualitet

Murati del me një njoftim rreth subvencionimit të atyre që kursejnë energjinë

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se janë procesuar paratë për muajin nëntor për ata që kursyen rrymën. “Për ata që kanë kursyer energjinë, Ministria e Financave ka përllogaritur dhe procesuar edhe paratë për muajin nëntor dhe kjo tash mund të shihet në llogarinë tuaj online me KESCO me përshkrimin “GOVSUB – Energy Saving/2022/P11””, ka shkruar Murati. Për nëntor, Murati tha se janë 180,276 familje që kanë plotësuar kriteret […]

today30/12/2022

Aktualitet

Hiqen thuajse të gjitha barrikadat në veri, pikat kufitare ende të mbyllura

Të gjitha barrikadat në veri janë hequr. Para pak minutash është larguar edhe kamioni që shërbente si barrikadë në Zupç të Zubin Potokut, shkruan Reporteri.net. Megjithatë siç raportohet, kanë  mbetur edhe dy kamionët që u dogjën natën mes të mërkurës dhe të enjtes në vendin e njohur si “Shkëmbi i Dudës”. Po ashtu edhe një kamion i djegur gjendet në Sërbovc në rrugën Zveçan-Leposaviq. Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak […]

today30/12/2022

Aktualitet

PDK-ja e dorëzon në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë: Ka bazë të mirë për ta shfuqizuar

Partia Demokratike e Kosovës, e ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë, shkruan Reporteri.net. Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku tha se Kushtetuesja ka bazë të mirë që këtë ligj jo vetëm ta pezullojë, por edhe ta shfuqizojë. “Në katër pika të shkeljes së këtij ligji  do ta paraqesim në Gjykatë. Ne mendojmë që Gjykata Kushtetuese ka bazë të mirë jo vetëm ta pezullojë por edhe ta shfuqizojë […]

today30/12/2022

0%